Bydgoski Budżet Obywatelski - rusza głosowanie

Rozpoczyna się głosowanie na Bydgoski Budżet Obywatelski. Mieszkańcy zadecydują, które z 447 projektów trafią do realizacji. Mimo rządowych cięć w finansowaniu samorządów, na zadania wskazane przez mieszkańców nadal zabezpieczamy 16 mln zł. Głosowanie elektroniczne na stronie www.bydgoszcz.pl/BBO zajmuje tylko kilka minut i zacznie się o północy 15 listopada. 

 


- Sytuacja finansowa miasta ze względu na rządowe cięcia w finansowaniu samorządów i inflację staje się coraz trudniejsza. Mimo wszystko na Bydgoski Budżet Obywatelski nadal zabezpieczamy pulę 16 mln zł – podkreśla zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel. – Jeśli nie zmieni się podejście Rządu do finansowania samorządów to w przyszłych latach będzie to musiała być mniejsza kwota choć bardzo byśmy tego nie chcieli – dodaje. 


Jest w czym wybierać
Głosowanie rozpocznie 15 listopada i potrwa do północy 15 grudnia. Do wyboru jest 447 różnorodnych projektów. Głosując wybieramy, aż 4 pomysły w różnych kategoriach: projekty osiedlowe, ponadosiedlowe, mikroprojekty osiedlowe i  projekty społeczne. 


Główna kategoria projektów to pomysły osiedlowe. W Bydgoszczy znajdują się większe i mniejsze osiedla. Kwoty zostały rozdzielone proporcjonalnie biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców. Wśród najpopularniejszych propozycji są: projekty „zielone” i ekologiczne, rewitalizacja skwerów, alejek i parków, unowocześnianie i budowa nowych placów zabaw oraz innych form rekreacji np. street workout.
Drugą kategorią są zadania ponadosiedlowe. W tym roku zadań o charakterze ogólnomiejskim jest 20. Wśród propozycji znajdziemy m.in. te o charakterze rekreacyjnym, sportowym, a także rewitalizacje terenów zielonych i propozycje ekologicznych rozwiązań w mieście.


Im większa kwota na zadanie, tym efekt jest bardziej spektakularny. Jednak Bydgoski Budżet Obywatelski jest także po to, żeby integrować bydgoszczan. Taką rolę spełniają inwestycje z najmłodszej kategorii, która jest w Programie od zeszłego roku – Małe projekty społeczne. Wartość zadania to kilkadziesiąt tysięcy złotych, dzięki którym możemy zorganizować projekty dedykowane m.in. dzieciom, młodzieży i seniorom. Tematyka i forma są dowolne. Mogą to być warsztaty, festyn, koncert, spotkanie. W tym roku wybieramy spośród 83 propozycji.


Prace nad BBO trwają cały rok. Najpierw konsultujemy zasady BBO, potem mieszkańcy zgłaszają swoje pomysły – w tym roku przedstawili ich blisko 760. Następnie są one weryfikowane. Specjalny zespół sprawdza, czy zaproponowana lokalizacja należy do miasta, czy projekt ma charakter ogólnodostępny oraz jakie są szanse na szybką realizację inwestycji. Na tym etapie wypowiadali się także mieszkańcy w ramach weryfikacji obywatelskiej. Po intensywnych pracach, w które włączają się również rady osiedla oraz członkowie Rady ds. Partycypacji Społecznej przychodzi czas na głosowanie.
BBO w liczbach:
•    liczba projektów pod głosowanie 447
•    projekty osiedlowe 257
•    Mikroprojekty osiedlowe 87
•    Projekty ponadosiedlowe 20
•    Projekty społeczne 83

Głosujemy przez miesiąc
Głosowanie odbywa się w dniach 15 listopada -15 grudnia do północy, za pośrednictwem strony: www.bydgoszcz.pl/bbo. Głosowanie zajmuje kilka minut. Głosować może każdy mieszkaniec Bydgoszczy. Wyniki poznamy do 10 stycznia 2022 roku.
Potrzebujesz pomocy w głosowaniu? Pomożemy
Mieszkańcy, którzy potrzebują pomocy w wypełnieniu elektronicznego formularza i nie mają dostępu do Internetu mogą liczyć na pomoc.  Punkty do głosowania w BCOPW i Młynach Rothera. Można też zagłosować za pośrednictwem infolinii dzwoniąc w dni robocze w godz. 8-16 na numery telefonów 52 51-53-555.
Dodatkowo w galeriach handlowych i na jarmarku bożonarodzeniowym pojawią się stanowiska, gdzie pracownicy Urzędu Miasta pomogą zagłosować. Jeśli masz inne pytania napisz do nas: budzetobywatelski@um.bydgoszcz.pl
Promuj projekty
Zachęcamy do promowania projektów poddanych pod głosowanie. Sposobów może być wiele i zależą tylko od kreatywności i zaangażowania zwolenników poszczególnych projektów. Poniżej znajduje się plakat do pobrania, który można wywiesić w ogólnodostępnych miejscach i tym samym zachęcić swoich sąsiadów, rodzinę, znajomych czy przyjaciół do głosowania na konkretne projekty. 

Plakat projektodawcy (pobierz)

Grafika projektodawcy (pobierz) 

Ulotka (pobierz)

 
  

Bydgoski Budżet Obywatelski - rusza głosowanie  Bydgoski Budżet Obywatelski - rusza głosowanie Reviewed by Miasto Bydgoszcz on listopada 14, 2022 Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.