Akademia Muzyczna. Umowa podpisana, rusza budowa. Raport nr 3

Podpisana została umowa na budowę nowego kampusu Akademii Muzycznej. Prezydenta Rafała Bruskiego na uroczystości reprezentowała jego zastępczyni Iwona Waszkiewicz. Za prace o wartości prawie 400 mln złotych odpowiedzialna będzie firma Unibep, która w środę (26 stycznia) przejmie plac budowy. Inwestycja jest konsekwentnie wspierana przez Miasto: przekazaliśmy niezbędny grunt, radni uchwalili zmiany w miejscowym planie zagospodarowania, trwają przygotowania do budowy nowego układu ulic i przystanków obsługujących kampus. Konsultacje społeczne dotyczące przebudowy układu drogowego w związku z budową nowej siedziby Akademii Muzycznej zakończyły się w październiku ub. roku. 

- Starania o pozyskanie funduszy i realizację inwestycji rozpoczęły się w roku 2014 wpisaniem projektu do kontraktu terytorialnego – przypomina Rafał Bruski, Prezydent Miasta Bydgoszczy. – Od tego czasu pojawiło się wiele problemów. Jednak wszystkie te kłopoty organizacyjne i finansowe udało się przezwyciężyć, co oczywiście nie udałoby się bez zaangażowania przedstawicieli uczelni, miasta i rządu. Muzyka jest jedną z najbardziej prężnych dziedzin bydgoskiej kultury. Miasto Bydgoszcz od lat stawia na rozwój kultury. Mam nadzieję, że rozwój Akademii Muzycznej i innych instytucji związanych z muzyką przysporzy miastu i melomanom jeszcze większej chluby i radości oraz powodu do dumy.


Nowoczesny kampus Akademii Muzycznej powstanie na terenach o powierzchni 3 hektarów pomiędzy ulicą Kamienną i Chodkiewicza. Nowy budynek ma szansę stać się istotnym punktem tworzącego się miasteczka uniwersyteckiego w centrum Bydgoszczy. Głównym elementem założenia będzie nowy ośmiokondygnacyjny gmach, który pomieści m.in. cztery sale koncertowe – symfoniczną, kameralną, teatralno-operową i organową, a także sale dydaktyczne i dom studenta.


Podpis pod umową o wartości 393 mln zł ze strony uczelni złożył prof. Janusz Stanecki i Leszek Gołąbiecki prezes spółki Unibep.  - Jesteśmy świadomi, że projekt nowego kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy jest bardzo wymagający i ambitny pod względem technicznym – mam tutaj na myśli np. komfort akustyczny w budynku. Sale koncertowe są przecież sercem każdej uczelni muzycznej. Zapewniam jednak, że firma Unibep posiada doświadczenie w budowie tego typu obiektów.  Nie marnujemy czasu i już 26 stycznia wchodzimy na plac budowy – podkreśla  Leszek Gołąbiecki.


Obecnie Akademia Muzyczna swoją działalność prowadzi w ośmiu budynkach, których stan techniczny jest niewystarczający. Budowa nowoczesnego kampusu to szansa dla bydgoskiej uczelni na zwiększenie zakresu prowadzonej działalności, poprawy jakość nauczania i stworzenie możliwość wyrównania szans edukacyjnych w stosunku do innych ośrodków akademickich w Polsce. Dzięki inwestycji Akademia Muzyczna będzie mogła również zwiększyć liczbę studentów, w tym również studentów zagranicznych.
 


Środki na inwestycję zabezpieczono już w 2014 roku w Kontrakcie Terytorialnym (umowie samorządu z rządem o finansowaniu kluczowych zadań). W budżecie centralnym ujęto ja dopiero po wcześniejszych apelach prezydenta Bydgoszczy, Rady Miasta i mieszkańców.

Działkę o wartości 9 mln zł już w 2014 toku na rzecz uczelni nieodpłatnie  przekazało uczelni miasto Bydgoszcz. W 2018 roku uchwalony został przez Radę  Miasta nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, uwzględniający nowa inwestycję. Miasto będzie również współpracować przy budowie nowego układu drogowego.


Inwestycja w liczbach:

  •     Wartość prac budowlanych – 393 mln zł
  •     Liczba kondygnacji głównego gmachu – 8
  •     Liczba wszystkich pomieszczeń – 644
  •     Liczba sal koncertowych – 4
  •     Powierzchnia kampusu – 3 hektaryAkademia Muzyczna. Umowa podpisana, rusza budowa. Raport nr 3 Akademia Muzyczna. Umowa podpisana, rusza budowa. Raport nr 3 Reviewed by Miasto Bydgoszcz on stycznia 25, 2022 Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.