WybieraMY najważniejsze inwestycje. Budowa zachodniej pierzei Starego Rynku

Do 21 maja trwa głosowanie, w którym mieszkańcy wskazują kolejność realizacji zadań finansowanych z budżetu miasta w kolejnych latach. Można zagłosować również na budowę zachodniej pierzei na Starym Rynku. Inwestycja będzie przedmiotem spotkania na naszym miejskim Facebooku, które odbędzie się 15 kwietnia o godz. 16.30. Inwestycje typujemy na www.bydgoszcz.pl/wybieraMY.

 


Zabudowania z charakterystycznym pojezuickim kościołem  z dwiema wieżami zostały rozebrane w czasie okupacji w 1940 roku. Wraz ze świątynią pochodzącą z XVII wieku zniknęły też sąsiednie kamienice. Niemcy planowali wzniesienie w tym miejscu nowego ratusza. Zorganizowany został wówczas pierwszy konkurs architektoniczny. Po wojnie w miejscu zabudowań urządzono skwer z zielenią. W 1967 roku ogłoszono konkurs na wzniesienie w tym miejscu Muzeum Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej. Tego budynku również nie zbudowano. W latach 80. XX wieku pojawiły się pierwsze pomysły związane z odbudową zachodniej pierzei w historycznym kształcie. W 2009 roku zorganizowano kolejny konkurs na zabudowę pierzei. Zwycięskiego projektu z nowoczesną formą zabudowań i nawiązaniami do historycznych podziałów nie wcielono w życie. Wzbudził on wiele emocji. W ocenie urbanistów Stary Rynek w Bydgoszczy powinien jednak odzyskać zachodnią pierzeję, nawet kosztem likwidacji istniejącego skweru z zielenią. W ostatnich latach w przestrzeni publicznej dyskutowano m.in. o pomyśle odtworzenia historycznej fasady oraz stworzenia ogrodów zimowych.


Kluczowa dla uruchomienia tego przedsięwzięcia jest opinia mieszkańców. W pierwszej kolejności bydgoszczanie będą mogli wskazać, czy to zadanie jest jednym z inwestycyjnych priorytetów na najbliższe lata. Sposób, w jaki zabudowana powinna być ta część Salonu Miasta będzie przedmiotem dodatkowych konsultacji. Umieszczenie zachodniej pierzei na liście priorytetów nie rozstrzyga, czy będzie to zabudowa historyczna czy nowoczesna. Szacowany koszt przedsięwzięcia będzie można określić po przygotowaniu wstępnej dokumentacji. Wcielenie w życie zwycięskiej koncepcji budowy zachodniej pierzei w 2009 roku kalkulowano na poziomie około 50 mln zł.


Dowiedz się więcej

Spotkanie konsultacyjne w sprawie budowy zachodniej pierzei Starego Rynku oraz rewitalizacji Parku Akademickiego odbędzie się, w czwartek 15 kwietnia o godz. 16.30. W spotkaniu, w formule online weźmie udział m.in. Maciej Bakalarczyk, menedżer Śródmieścia i Starego Miasta  i Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy. Już teraz zapraszamy do wysyłania pytań na adres: konsultacje@um.bydgoszcz.pl. Spotkanie online na: www.facebook.pl/bydgoszczpl, 15.04 (czwartek), godz. 16.30


Jak zagłosować?

Ograniczenie środków dla samorządów przez rząd oraz dodatkowe wydatki związane z sytuację epidemiczną oznaczają dużo zmian w wieloletnim programie inwestycyjnym wszystkich dużych miast, również Bydgoszczy. Chcemy wspólnie z mieszkańcami zdecydować, które zadania są najpilniejsze.
 
Konsultacje trwają do 21 maja br. Mają zasięg ogólnomiejski, są skierowane do wszystkich mieszkańców Bydgoszczy. Opinie można wyrazić za pomocą karty konsultacyjnej dostępnej na stronie www.bydgoszcz.pl/wybieraMY. Spośród 15 propozycji możemy wybrać maksymalnie 3 inwestycje. Wypełnioną kartę konsultacyjną można również przekazać do Urzędu Miasta Bydgoszczy (ul. Jezuicka 1, 85-102 Bydgoszcz)

 
Lista wszystkich inwestycji TUTAJ.


WybieraMY najważniejsze inwestycje. Budowa zachodniej pierzei Starego Rynku  WybieraMY najważniejsze inwestycje. Budowa zachodniej pierzei Starego Rynku Reviewed by Miasto Bydgoszcz on kwietnia 14, 2021 Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.