Spotkajmy się porozmawiać o Bydgoskim Budżecie Obywatelskim

Masz pomysł jak zmienić Bydgoski Budżet Obywatelski? Weź udział w konsultacjach społecznych dotyczących zasad programu. Podziel się z nami także wrażeniami z poprzedniej edycji. Zapraszamy na spotkanie w wtorek 13 kwietnia i dyżury konsultacyjne. Wypełnij kartę konsultacyjną na www.bydgoszcz.pl/bbo


 

Bydgoski Budżet Obywatelski składa się z kilku etapów, w których bezpośrednio uczestniczą bydgoszczanki i bydgoszczanie. Najpierw jest czas na zgłaszanie pomysłów, następnie trwa etap weryfikacji projektów, tutaj także liczy się zdanie mieszkańców. Ostatnim najważniejszym etapem jest głosowanie. W konsultacjach chcemy poznać zdanie na temat wszystkich elementów programu.
 
Informacja o spotkaniu online

We wtorek 13 kwietnia, o godz. 16.30, zapraszamy do udziału w spotkaniu w formule online dotyczącym konsultacji społecznych w sprawie nowej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. W spotkaniu wezmą udział: Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy oraz Jacek Rosół, koordynator Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Transmisja odbędzie się na miejskich kanałach społecznościowych. 
 
Informacja o dyżurze

Zorganizujemy też dyżur konsultacyjny, który  odbędzie się za pośrednictwem telefonu, maila lub na Facebooku. Mieszkańcy mogą uzyskać więcej informacji dzwoniąc pod numerem tel: 52 58 58 962 lub 58 58 926 (w godz. 12.00 – 14.00). Pytanie w sprawie programu Bydgoski Budżet Obywatelski można przesłać mailem na adres: budzetobywatelski@um.bydgoszcz.pl lub w wiadomości prywatnej na stronie www.facebook.com.bdgbo. Za pośrednictwem tych kanałów można przesyłać również pytania do członków Rady ds. Partycypacji Społecznej.


Ponadto w poniedziałek (19 kwietnia) w godz. 14.00-16.00 fanpage’u Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego na Facebooku,  będzie można zadawać pytania, odpowiemy na ewentualne wątpliwości mieszkańców  o dotychczasowych zasad BBO. Na pytania odpowiemy w wiadomości prywatnej lub komentarzu. Wszystkie uwagi lub pytania zgłoszone w trakcie konsultacji zostaną ujęte w raporcie końcowym z konsultacji społecznych.

Chcemy wiedzieć, czy mieszkańcom spodobała się zasada 1 głosu na projekt osiedlowy (zamiast wcześniejszego głosowania do kwoty przeznaczonej na osiedle), czy proporcje podziału pieniędzy na poszczególne kategorie (osiedlowe, ponadosiedlowe, małe projekty społeczne) są odpowiednie, jaka powinna być rola Rady Osiedla (duża rola opiniodawcza, udział w weryfikacji i zgłaszanie projektów ponadosiedlowych). Jak wypromować BBO, by dotrzeć do jeszcze większej liczby mieszkańców. Czy Bydgoski Budżet Obywatelski powinien być prowadzony wyłącznie w formie elektronicznej, tak jak odbywało się  w czasie pandemii? Konsultacje to też czas zgłaszania uwag ogólnych i propozycji do kolejnej edycji BBO.

Konsultacje dotyczące rozwoju Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego
Kiedy? 31 marca – 20 kwietnia 2021r.
Kto może brać udział? Zasięg ogólnomiejski – wszyscy mieszkańcy Bydgoszczy
Jak wyrazić opinię? Za pośrednictwem internetowej ankiety dostępnej na stronie www.bydgoszcz.pl/bbo. Zawiera kilka pytań, jej wypełnienie zajmuje kilka minut. Wypełnioną kartę konsultacyjną będzie można również przekazać do Urzędu Miasta Bydgoszczy (ul. Jezuicka 1, 85-102 Bydgoszcz). Uwagi można zgłaszać również mailowo na adres budzetobywatelski@um.bydgoszcz.pl lub telefonicznie pod nr 52 58 58 962.
 
Miasto coraz bardziej angażuje mieszkańców

Wyniki konsultacji zostaną przekazane Radzie ds. Partycypacji Społecznej. W jej składzie znajdują się przedstawiciele wielu środowisk: strony społecznej, Rady Działalności Pożytku Publicznego, Rady Seniorów, Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, Młodzieżowej Rady Miasta, Rad Osiedli, Radnych i pracowników urzędu, Rada wzorem ubiegłych lat wypracuje rozwiązania służące rozwojowi aktywności obywatelskiej poprzez BBO.
Rada ds. Partycypacji aktywnie pracuje od początku 2018 roku. Doświadczenie oraz wiedza osób, które pracują w Radzie pozwoliło m.in. na wypracowanie popularnych wśród mieszkańców nowych kategorii projektów ponadosiedlowych (dużych zadań inwestycyjnych) czy też małych projektów społecznych (zadań miękkich, nieinwestycyjnych). Rada wypracowała także rozwiązania dotyczące podziału pieniędzy na zadania osiedlowe z korzyścią dla mniejszych osiedli.

Więcej informacji na temat Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego znajduje się:
Na Facebooku  www.facebook.com/bdgbo
Na stronie www.bdgbo.pl
 
Do pobrania
- Dotychczasowe zasady BBO 


 

Spotkajmy się porozmawiać o Bydgoskim Budżecie Obywatelskim Spotkajmy się porozmawiać o Bydgoskim Budżecie Obywatelskim Reviewed by Miasto Bydgoszcz on kwietnia 09, 2021 Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.