WybieraMY! Konsultacje online w sprawie rozbudowy stadionu przy ul. Sportowej 2

W trwającym do 21 maja głosowaniu na priorytetowe bydgoskie inwestycje postawić można na dalszą rozbudowę stadionu Polonii przy ul. Sportowej. O planach związanych ze spójnym, czteroetapowym projektem, mówili podczas czwartkowych konsultacji w formule online Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy i Jerzy Kanclerz, prezes klubu Abramczyk Polonia Bydgoszcz.
Inwestycje typujemy na www.bydgoszcz.pl/wybieraMY.

W 2020 roku miasto oddało do użytku trybunę, na której może zasiąść obecnie 2,5 tysiąca widzów. Trybuna na przeciwległej prostej do trybuny głównej jest w pełni dostosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych, posiada toalety oraz zaprojektowane estetyczne miejsca reklamowe. Pod i za nowo wybudowaną trybuną, m.in. z uwagi na wymogi Ekstraligi, przeniesiono parking żużlowców.

- Te standardy pozwoliły na to, że Bydgoszcz powróciła do rozmów z organizatorami wielkich imprez – mówi Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy. - 30 marca odbyło się XXXII Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda, które po 9 latach wróciło do kalendarza bydgoskich imprez sportowych. Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią, zawody ze stawką światową mogliśmy obejrzeć w telewizorach. Przypomnijmy, że pierwszą imprezą, która odbyła się na stadionie im. Józefa Piłsudskiego przy ul. Sportowej 2 już po wybudowaniu trybuny były Mistrzostwa Europy na żużlu.

Trwa właśnie projektowanie trybuny na pierwszym łuku. Przygotowywanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej powinno zakończyć się w październiku br. To data wstępna, ponieważ miasto jest na etapie wielu uzgodnień, w tym z Ekstraligą, by nowa trybuna i wszystkie kolejne miały odpowiednie wymogi pod kątem organizacji imprez o najwyższe stawki, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Biorąc pod uwagę pojemność, trybuna na pierwszym łuku będzie większa od trybuny na prostej. Projektowanych jest 4561 siedzisk. Obiekt będzie przybliżony do toru w formie łukowej, z pełną dostępnością dla osób niepełnosprawnych. Wyposażony zostanie m.in. w windy. Pod trybuną znajdą się miejsca na gastronomię, ale także powstaną tam nowe pomieszczenia klubowe, łącznie z muzeum „Polonii” i salą konferencyjną. Na trybunie zamontowany zostanie telebim, wyświetlający wyniki w najnowszym standardzie.

- Od strony architektonicznej obiekt zostanie tak zaprojektowany i wkomponowany, by spójnie nawiązywał do estetyki trybun głównej i wschodniej. Podczas kolejnego, trzeciego etapu zaprojektowana zostanie trybuna północna, a w czwartym etapie trybuna główna, gdzie mieścić się będą dodatkowe loże i miejsca dla dziennikarzy, zwiększające poziom obsługi medialnej imprez. Jesteśmy w trakcie opracowywania miejscowego planu przestrzennego dotyczącego tego terenu. Ma on wpłynąć na zagospodarowanie okolicy stadionu. Zgodnie z planem działka od strony ul. Powstańców Wielkopolskich będzie mieć przeznaczenie tylko i wyłącznie parkingowe – z możliwością wybudowania w przyszłości parkingu wielopoziomowego, będącego zapleczem stadionu i innych instytucji, które znajdują się w pobliżu – tłumaczy zastępca prezydenta miasta.

Jerzy Kanclerz, prezes Abramczyk Polonii Bydgoszcz podkreślił, że stadion przy ul. Sportowej ma jeden z najlepszych parkingów na świecie: - Każdy chwali nas za parking z prawdziwego zdarzenia, zaplecze, parkingi i boksy. Myślę, że przekonam kibiców czarnego sportu do tego, że trybuna na pierwszym łuku, jak i kolejne, są nam bardzo potrzebne, biorąc pod uwagę atrakcyjność trybuny na przeciwległej prostej. Każdy głos oddany na stadion przy ul. Sportowej jest głosem bardzo cennym.

Prezes Polonii przypomniał pokrótce historię powstałego w 1922 roku stadionu im. J. Piłsudskiego. Sport żużlowy zaczął się na nim rozwijać już w 1930 roku. Wcześniej funkcjonowały tu dwie sekcje – lekkoatletyczna i piłki nożnej oraz tor kolarski. Bydgoszcz była od tego czasu organizatorem czternastu zawodów Grand Prix. Teraz, po latach, wróciło Kryterium Asów, które oglądało w telewizji około 170 tysięcy osób.

Podczas konsultacji zastępca prezydenta miasta Michał Sztybel odpowiedział na szereg pytań Internautów. Poniżej niektóre z nich.

Czy po ukończeniu budowy stadionu w planach znajduje się zadaszenie obiektu?

- Zakładamy, że po przebudowie wszystkich trybun będą racjonalne i sensowne konsultacje w sprawie zadaszenia stadionu. Mamy świadomość, że żużel jest takim sportem, gdzie zadaszenie jednej trybuny, a nie zadaszenie toru niewiele da, bo zawody i tak mogą być przełożone. Na dzisiaj takiej decyzji nie można podjąć, bo to nie byłoby zasadne w momencie, kiedy nie są wybudowane wszystkie trybuny.

Czy miasto zdawało sobie sprawę z tego, że na nowej trybunie, na prostej startowej zaprojektowano schody, które przed otwarciem zostały zamknięte poprzez pospieszną budowę krat, bo w ostatniej chwili odkryto, że prowadzą one do parkingu żużlowców i nie nadają się do normalnego użytkowania?

- Mówimy o założeniach żużlowych, bo podczas zawodów te schody i tak są zamknięte. Natomiast sam stadion też ma pełnić szersze funkcje. Nie wszystkie elementy są wykorzystywane podczas wszystkich imprez.

Stadiony we Wrocławiu, Toruniu, Gorzowie i Lublinie mają większą pojemność niż planowany stadion „Polonii”. W przypadku starań o grand prix Bydgoszcz będzie posiadać najmniejszy stadion w Polsce i nie będzie konkurencyjna w stosunku do innych miast.

- Analizowaliśmy pod kątem średniej frekwencji na chociażby meczach Ekstraligi. Na ten moment zakładana pojemność czterech trybun, z których trzy chcemy wybudować, wynosi 13800 widzów. Przekracza ona średnią na meczach Ekstraligi, która wynosi około 10 tys. kibiców. Pojemność bydgoskiego stadionu jest zbliżona do tych, które wymienił Internauta, choć od części z nich jest nieco mniejsza. Pamiętajmy, że organizatorzy tego typu mistrzostw czy cyklów jak grand prix patrzą na wiele aspektów: na aspekty medialne, telewizyjne, doświadczenia danego miasta w organizacji imprez, ale także na elementy finansowe, związane z konkretnymi wpłatami za prawa do danych wydarzeń. I w związku z tym element trybun będzie jednym z wielu czynników rozpatrywanych podczas podejmowania takich decyzji. Mistrzostwa Europy ze stawką międzynarodową już się u nas odbyły. I wiemy już, że odbędzie się na stadionie przy Sportowej pierwsza z rund Mistrzostw Europy w tym sezonie.

Przypomnijmy, konsultacje rozpoczęły się 22 marca i potrwają do 21 maja br. i są skierowane do wszystkich mieszkańców Bydgoszczy, bez różnicowania głosów na dzielnice. Mieszkańcy mogą wyrazić swoje opinie za pomocą karty konsultacyjnej na  stronie www.bydgoszcz.pl/wybieraMY. Możemy wybrać maksymalnie 3 inwestycje, ale też zgłosić osobne uwagi dotyczące kolejności realizacji miejskich inwestycji. Wypełnioną kartę konsultacyjną będzie można również przekazać do Urzędu Miasta Bydgoszczy (ul. Jezuicka 1, 85-102 Bydgoszcz).WybieraMY! Konsultacje online w sprawie rozbudowy stadionu przy ul. Sportowej 2  WybieraMY! Konsultacje online w sprawie rozbudowy stadionu przy ul. Sportowej 2 Reviewed by Miasto Bydgoszcz on kwietnia 09, 2021 Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.