Plac Wolności - powrót do historycznych rozwiązań

Więcej zieleni, odtworzenie historycznych ciągów pieszych i osi widokowych oraz zachowanie handlu kwiatami – to najważniejsze elementy nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Placu Wolności. Dokument uwzględnia też wybudowanie podziemnego zbiornika na deszczówkę.
 

Opracowanie nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Placu Wolności zostało zlecone ze względu na inwestycje związane z rozbudową systemu kanalizacji deszczowej oraz zachowanie funkcji handlu kwiatami. Jeden ze zbiorników na deszczówkę, który chronić ma nasze ulice przed zalewaniem, znajdzie się pod powierzchnią placu. Projekt jest przygotowywany do realizacji, dzięki pozyskaniu unijnych funduszy.

Urbaniści zaproponowali na Placu Wolności powrót do historycznych rozwiązań. Planowane jest między innymi odtworzenie ciągu pieszego wzdłuż ulicy Gdańskiej oraz dawnych osi widokowych na Gdańskiej i przedłużeniu ul. Piotra Skargi. Plan rekomenduje też przywrócenie kamiennych nawierzchni zamiast drobnej betonowej kostki oraz poprawę estetyki całego placu. Nowy plan dopuszcza też ulokowanie nowego pomnika lub dyslokację obecnego obelisku.  

Jednocześnie, we współpracy ze Społeczną Radą ds. Estetyki, powstały też projekty nowych kwiaciarni, które zastąpią obecne pawilony. Wyróżniać ma je elegancka architektura dostosowana do charakteru placu. Decyzję o przyjęciu nowego miejscowego planu zagospodarowania dla Placu Wolności podejmie Rada Miasta.


Ostatnio w tej części miasta prowadzonych jest wiele prac konserwatorskich przy obiektach zabytkowych. Więcej informacji znajduje się w tekście "Dbamy o zabytki na pl. Wolności".
Planowane są również kolejne inwestycje, między innymi związane z budową przystanków wiedeńskich wzdłuż ul. Gdańskiej.


Warto wiedzieć:

Teren Placu Wolności był dawniej częścią XVII-wiecznego ogrodu klasztornego sióstr Klarysek, podobnie jak dzisiejszy park Kazimierza Wielkiego. W 1835 roku bydgoskie Towarzystwo Upiększania Miasta założyło w tym miejscu swoją szkółkę drzew do zadrzewiania ulic i parków. Mały plac miejski wytyczono w 1854 roku. Po kilku latach powiększono go i efektownie zagospodarowano. W latach 1872-78 wzniesiono kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, a w W 1877 roku gmach obecnego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1. Z kolei w 1893 r. na środku placu ustawiono pomnik cesarza Wilhelma I na koniu, który istniał do 1920 roku. W 1904 roku na granicy z Parkiem Kazimierza Wielkiego zbudowano monumentalną fontannę Potop. W 1945 r. na środku placu stanął pomnik Wolności, a w 2014 roku zakończyła się rekonstrukcja fontanny Potop.


Plac Wolności - powrót do historycznych rozwiązań  Plac Wolności - powrót do historycznych rozwiązań Reviewed by Miasto Bydgoszcz on grudnia 08, 2020 Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.