Którędy i dokąd pojadą tramwaje? Ruszają konsultacje.

Jeszcze w tym roku planowane jest uruchomienie torowiska wzdłuż rozbudowywanej ul. Kujawskiej. Za kilka lat natomiast powstanie nowa przeprawa mostowa nad Brdą w ciągu ul. Kazimierza Wielkiego. Obie inwestycje zmienią dotychczasowy układ komunikacyjny w mieście. Od 18 września do 9 października zapraszamy do konsultacji społecznych wstępnej koncepcji nowego układu linii tramwajowych i autobusowych w Bydgoszczy. Karta konsultacyjna dostępna jest na stronie www.bydgoszcz.pl/kujawska.

Wstępna koncepcja nowego układu linii tramwajowych i autobusowych zakłada skrócenie czasu podróży pomiędzy poszczególnymi osiedlami, szybsze połączenia z Centrum i Fordonem dla mieszkańców Górnego Tarasu (Szwederowo, Wzgórze Wolności) przy ekologicznym transporcie. Jednocześnie kwota nakładów na komunikację zbiorową nie ulegnie zmniejszeniu.  Zwiększony zostanie udział procentowy ekologicznego transportu tramwajowego.  Najwięcej zmian w rejonie osiedli Wzgórze Wolności, Wyżyny, Glinki i Kapuściska czyli tzw. górnego tarasu oraz poprawę obsługi intensywnie zabudowywanych terenów inwestycyjnych . 

- Powstaną nowe bezpośrednie połączenia, a wiele podróży zajmie mniej czasu niż do tej pory. Jesteśmy otwarci na wszelkie zmiany, które w ramach posiadanego budżetu mogą jeszcze bardziej poprawić funkcjonowanie komunikacji publicznej. Na budowę nowoczesnego i przyjaznego dla mieszkańców transportu publicznego w ostatnich latach zabezpieczyliśmy około pół miliarda złotych -  podkreśla wiceprezydent Bydgoszczy, Mirosław Kozłowicz. 


Tramwajem w każdym kierunku
Nową trasą tramwajową wzdłuż ulicy Kujawskiej i Wojska Polskiego kursować mają 3 linie. Zapewnią one mieszkańcom tych osiedli możliwość swobodnego podróżowania niemal w każdym kierunku miasta i szybszy dojazd do Centrum :
•           Dworca Głównego (linia nr 9 z pętli Glinki),
•           Lasu Gdańskiego (linia nr 11 z pętli Kapuściska),
•           Bielaw (linia nr 2)
•           Fordonu (linia nr 2).
 

Tak jak do tej pory, bez zmian z Kapuścisk do Dworca Głównego  przez Dworzec Autobusowy (PKS) kursować ma linia tramwajowa nr 8, a w kierunku Fordonu podążać mają też tramwaje linii nr 7. Ich trasa skróci się po wybudowaniu nowego mostu wzdłuż ul. Kazimierza Wielkiego. Z Glinek dotychczasową trasą przez Dworzec Autobusowy (PKS) w kierunku Bielaw kursować ma linia nr 4.
Zmiany w liniach autobusowych


Duże zmiany dotyczy mają też połączeń autobusowych. Linia nr 79 kursować będzie z Rycerskiej na Glinki Trasą Uniwersytecką (nowym odcinkiem). Linia nr 53 przejedzie  w drodze z Błonia na ul. Łukasiewicza przez ul. Ujejskiego i wybranymi kursami obsłuży ulicę Cmentarną. Linia 61 z Osowej Góry  zostanie przekierowana od ronda Kujawskiego do pl. Kościeleckich. W ten sposób powstanie bezpośrednie połączenie północnej części Szwederowa z centrum.
Nowe dowozowe linie 84 i 85 zapewnią lepszą obsługę terenów inwestycyjnych m.in. Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego oraz centrów logistycznych ulokowanych wzdłuż ul. Chemicznej.
Zaplanowano też szereg mniejszych korekt pozwalających na synchronizację wielu linii kursujących tymi samymi odcinkami ulic.  


Skrócić czas podróży, ograniczyć  przesiadki i nie zbankrutować

W  ramach prac nad koncepcją wykorzystywane było środowisko symulacyjne VISUM, oparte na modelu stworzonym przez Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy (aktualizowanym przez ZDMiKP), którego działanie oparte jest na wielu danych, takich jak m.in. dane urbanistyczne, demograficzne, ruchowe, atrakcyjności obszarów, jakości infrastruktury i innych. Porównywano szereg różnych parametrów takich jak średni czas i długość podróży, liczbę przesiadek, liczbę przewożonych pasażerów oraz koszt usług przewozowych.
W tegorocznym budżecie na komunikację miejska zabezpieczonych zostało około 165 mln zł.
Wpływy z biletów z powodu pandemii są jednak znacząco niższe od zakładanych.
Czekamy na opinie
Konsultacje dotyczące nowego układu komunikacyjnego rozpoczną się  18 września i potrwają do 9 października. Bydgoszczanie chcący zgłosić swoje propozycje, będą mogli wypełnić kartę konsultacyjną na www.bydgoszcz.pl/kujawska  jak i papierową) oraz uczestniczyć w sesji Q&A pytań i odpowiedzi – pytania można przesyłać na adres konsultacje@um.bydgoszcz.pl. Poza tym w ramach konsultacji odbędzie się spotkanie z organizacjami pozarządowymi, zajmującymi się w swoim zakresie komunikacją publiczną.

- Partycypacja społeczna jest dla nas bardzo ważna, dlatego chcemy by Stowarzyszenia zajmujące się komunikacją były bardzo aktywne w tych konsultacjach. Nie ma rozwiązań idealnych, ale wspólną pracą z mieszkańcami można wypracować kompromis między potrzebami a możliwościami finansowymi – podkreśla wiceprezydent Bydgoszczy, Michał Sztybel.

Propozycje powinny być zbilansowane pod względem finansowym. Ewentualne pomysły poszerzenia oferty przewozowej (utworzenie nowej linii, wydłużenie tras, zwiększenie częstotliwości, itd.) muszą zawierać inną propozycję bilansującą koszty, np. likwidację lub zmniejszenie częstotliwości, skrócenie innej linii.
Po zakończeniu konsultacji wszystkie uwagi zostaną szczegółowo przeanalizowane, a następnie sporządzony zostanie raport końcowy. Kolejnym elementem będzie opracowanie ostatecznego rozkładów jazdy.  W ciągu miesiąca od uruchomienia nowego rozkładu połączeń ankieterzy na przystankach oraz w autobusach i tramwajach zapytają bydgoszczan o opinie dotyczące nowych rozwiązań.
Po uruchomieniu torowiska w ul. Kujawskiej planuje się wdrożenie około 95% zmian przewidzianych koncepcją docelową. Pozostałe zmiany będą wprowadzone po wybudowaniu mostu i torowiska w ciągu ul. Kazimierza Wielkiego  (między innymi wydłużenie linii nr 2 z Wyżyn do Fordonu).
Koncepcja w liczbach:
•        Liczba linii tramwajowych -  11,
•        Liczba linii autobusowych wewnątrzmiejskich – 30,
•        Liczba linii autobusowych międzygminnych – 11,
•        Liczba linii autobusowych nocnych – 6,
•        Liczba tramwajów do obsługi – 63 pociągi,
•        Liczba autobusów do obsługi – 170 pojazdów (w tym 94 przegubowe).


Ważne informacje:
•        Kiedy? 18 września - 9 października  2020 roku
•        Kto może wziąć udział w konsultacjach? - W konsultacjach mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy.

Do pobrania 

ZMIANY W SIECI POŁĄCZEŃ KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ W BYDGOSZCZY (PDF)

Plakat (PNG) 

Karta konsultacyjna (WORD)

Zarządzenie
Którędy i dokąd pojadą tramwaje? Ruszają konsultacje.  Którędy i dokąd pojadą tramwaje? Ruszają konsultacje. Reviewed by Miasto Bydgoszcz on września 16, 2020 Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.