Otwarte kąpieliska w Parku Centralnym i nad Balatonem – konsultacje

Gotowe są koncepcje dwóch otwartych kąpielisk w Bydgoszczy. Nowe miejsca do rekreacji nad wodą ulokowane będą w Parku Centralnym oraz nad Balatonem. O przyjętych rozwiązaniach będziemy rozmawiać z mieszkańcami w trakcie konsultacji społecznych. Swoje uwagi będzie można zgłaszać w dniach od 18 stycznia do 8 lutego 2021r.  na stronie www.bydgoszcz.pl/kapieliska.


Prace nad koncepcjami zostały zlecone przed dwoma laty. Z koncepcją dotyczącą Parku Centralnego można zapoznać się TUTAJ, a z koncepcją dotyczącą Balatonu TUTAJ.

Przygotowanie koncepcji poprzedziły między innymi badania jakości wody. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, teraz oddajemy głos mieszkańcom. Swoje uwagi można zgłaszać za pośrednictwem karty konsultacyjnej dostępnej na stronie www.bydgoszcz.pl/kapieliska. O pomysłach na nowe, otwarte kąpieliska w Bydgoszczy będziemy rozmawiać z mieszkańcami także podczas spotkania online.

Spotkanie on-line odbędzie w dniu 25 stycznia 2021r. (poniedziałek) o godz.  17.00 na profilu Bydgoskie Konsultacje na facebooku: www.facebook.com/bydgoskiekonsultacje.


Rekreacja nad nowym stawem


Unikatowe w skali kraju kąpielisko powstanie na terenach tak zwanego Parku Centralnego przy brzegu Brdy. By zapewnić bezpieczną rekreację konieczna będzie budowa zbiornika o powierzchni 3000 metrów kwadratowych pomiędzy halą Areny Bydgoszcz i przepływającym przez park strumieniem. Zaplanowano połączenie go z Brdą kanałami zasilającymi i odprowadzającymi wodę oraz wyposażenie w zestaw odpowiednich urządzeń zapewniających czystość wody. Uporządkowany i zaaranżowany na nowo zostałby obszar o powierzchni około 7,5 hektara. W Parku Centralnym wraz ze zbiornikiem powstałyby również: budynek z zapleczem socjalno-gospodarczym, nowe ścieżki drogi dojazdowe, elementy małej architektury, monitoring.


Bezpieczne zejście do wody gwarantowałyby pomosty, w tym jeden z 3 poziomami dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Plaża zorientowana byłaby od strony południowej. Po stronie zachodniej założono budynek socjalno-gospodarczy z toaletami, przebieralniami i biurem WOPR. Przy budynku zaplecza funkcjonowałaby również mobilna przestrzeń gastronomiczna np. dla foodtrucków (furgonetek z jedzeniem i napojami). Od strony północnej zbiornika projektanci zaproponowali nasadzenia roślin wodnych i przywodnych. Szacowany koszt całego założenia to ok. 9,5 mln zł.

Kąpielisko nad Balatonem

Na Bartodziejach kąpielisko powrócić ma nad Balaton. Bydgoszczanie korzystali z niego jeszcze na początku lat 80. XX wieku.

Zgodnie z przygotowaną koncepcją, plaża zostanie zlokalizowana przy południowej części zbiornika (przy szkółce żeglarskiej). Pod jej budowę planuje się wymianę gruntu do głębokości 2m, aby zagwarantować odpowiednią, jakość piasku. Na plaży rozmieszczone mają być całoroczne stałe parasole przeciwsłoneczne. Po obu stronach plaży powstaną również eleganckie tarasy wyłożone deskami, na których będzie można rozstawiać np. leżaki.

Zaplecze szatniowo-sanitarne ulokowane zostanie w obiektach rozbudowanej szkółki żeglarskiej. Cześć obiektu będzie można przystosować do potrzeb całorocznego lokalu gastronomicznego. W obiekcie wstępnie zarezerwowano też przestrzenie na mikromagazyny do przechowywania np. kajaków, desek surfingowych, osprzętu wyznaczającego strefy kąpieliska. Po wschodniej stronie plaży możliwa jest również  lokalizacja nowego budynku gastronomicznego, na przykład w oparciu o partnerstwo z zainteresowanymi przedsiębiorcami. Budowa kąpieliska na Bartodziejach została skalkulowana na poziomie ok. 4,5 mln zł.

Ważne informacje:
•        Kiedy? 18 stycznia - 8 lutego  2021 roku
•        Kto może wziąć udział w konsultacjach? - W konsultacjach mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy.

 


Skontaktuj się z nami – mail: konsultacje@um.bydgoszcz.pl, tel. 52 58 58 962.

Do pobrania:
- Zarządzenie
- Karta konsultacyjna w wersji papierowej
- Dokumentacja Balaton 
- Dokumentacja Park Centralny

- Plakat

Otwarte kąpieliska w Parku Centralnym i nad Balatonem – konsultacje  Otwarte kąpieliska w Parku Centralnym i nad Balatonem – konsultacje Reviewed by Miasto Bydgoszcz on stycznia 11, 2021 Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.