Przyjazne i bezpieczne przystanki dla mieszkańców na ul. Gdańskiej - zapraszamy na konsultacje

Zakończyliśmy prace nad wstępną koncepcją przebudowy przystanków wzdłuż ul. Gdańskiej. Chcemy, by poprawiły bezpieczeństwo, były bardziej przyjazne, ułatwiały podróże osobom z niepełnosprawnościami oraz seniorom a także  jeszcze lepiej skomunikowały centrum z wykorzystaniem tramwajów. Od 8 do 29 września zapraszamy do konsultacji społecznych.Karta konsultacyjna:dostępna jest na stronie www.bydgoszcz.pl/wiedenskieDocelowo ulica Gdańska zostanie wyposażona w perony wiedeńskie  poprawiające bezpieczeństwo pasażerów na odcinku od pl. Teatralnego do ul. Kamiennej. Koncepcja zakłada budowę 13 przystanków, w tym 12 (6 par) na ul. Gdańskiej. Wstępne lokalizacje zaplanowano:


• przy placu przed Bydgoskim Centrum Finasowym (dawną „Drukarnią”)
• przy placu Wolności
• przy placu przed „Rywalem”
• pomiędzy ulicami Cieszkowskiego i Mickiewicza
• przy ul. Chodkiewicza
• na wysokości sklepu „Aldi” (projektowany wjazd na kampus Akademii Muzycznej)O budowę przystanków wiedeńskich w Bydgoszczy  wnioskowali m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w  Bydgoszczy i Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych, jak również przedstawiciele Rady Seniorów.

Dodatkowo projektanci zaproponowali też budowę przystanku wiedeńskiego na ul. Jagiellońskiej za skrzyżowaniem z ul. 19 Marca (dla tramwajów jadących w kierunku węzła Garbary). Dużym wyzwaniem w trakcie prac koncepcyjnych było również wskazywanie lokalizacji przystanków wiedeńskich na ul. Gdańskiej. Wyniesione jezdnie mogą być budowane wyłącznie w miejscach, gdzie nie występują zjazdy na teren posesji. Przez dwa przystanki przebiegać ma też kontrapas rowerowy (pomiędzy placem Wolności i ul. Świętojańską).


Czas na konsultacje
Zależy nam na zebraniu uwag mieszkańców do opracowanej koncepcji. Pomogą one ustalić zakres i kształt projektu przed zakończeniem prac koncepcyjnych i sporządzeniem programu funkcjonalno-użytkowego dla planowanej inwestycji. Konsultacje zostaną przeprowadzone za pomocą:

• karty konsultacyjnej dostępnej na stronie www.bydgoszcz.pl/wiedenskie w dniach 8-29 września (kartę konsultacyjną dostępną TUTAJ można także wysłać na adres korespondencyjny ZDMiKP – ul.Toruńska 174a, 85-844 Bydgoszcz);
• sesji Q&A – odpowiedzi na pytania mieszkańców (pytanie można wysyłać na adres konsultacje@um.bydgoszcz.pl).

W konsultacjach może wziąć udział każdy mieszkaniec Bydgoszczy. Konsultacje zakończą się 29 września.

Bezpieczne, przyjazne i wygodne
Pierwszy przystanek wiedeński oddaliśmy do użytku w ubiegłym roku na placu Teatralnym w kierunku ronda Jagiellonów. Przebudowany południowy pas ruchu w kierunku ul. Jagiellońskiej w momencie zatrzymania się tramwaju pełni też funkcję wygodnego peronu. Poziom podłogi w tramwaju jest prawie taki sam jak wyniesionej jezdni. Takie rozwiązanie poprawia też bezpieczeństwo. Wymusza zredukowanie prędkości przez kierowców, którzy chcą przejechać przez obszar przystanku.

Przystanki wiedeńskie w liczbach:
• Łączna liczba przystanków do przebudowy – 13 szt.
• Projektowana długość peronów 28-33m
• Koszt przystanku wybudowanego na pl. Teatralnym – 498 tys. zł

Ważne informacje:
Kiedy? 8-29 września 2020 roku
Kto może wziąć udział w konsultacjach? W konsultacjach mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy
Karta konsultacyjna: www.bydgoszcz.pl/wiedenskie

Do pobrania:Przyjazne i bezpieczne przystanki dla mieszkańców na ul. Gdańskiej - zapraszamy na konsultacje Przyjazne i bezpieczne przystanki dla mieszkańców na ul. Gdańskiej -  zapraszamy na konsultacje Reviewed by Miasto Bydgoszcz on września 03, 2020 Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.