Głosujemy: Bydgoski Budżet Obywatelski

W dniach 1-31 października odbywa się głosowanie w tegorocznej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy wybiorą projekty za rekordową kwotę 16 mln zł, które zrealizujemy w przyszłym roku. Podczas dzisiejszej (1.10) konferencji prasowej zastępca prezydenta Michał Sztybel zachęcał do głosowania na projekty osiedlowe, ponadosiedlowe i małe projekty społeczne.

karta do głosowania znajduje się na stronie  www.bydgoszcz.pl/bbo


- Rozpoczynamy październikowe święto demokracji – przez cały miesiąc bydgoszczanie będą wybierać projekty, które powstaną na ich osiedlach. Od niedawna wybierają również projekty ponadosiedlowe, a od dzisiaj zdecydują o małych projektach społecznych – mówił podczas konferencji Michał Sztybel, zastępca prezydenta. W tym roku do dyspozycji mieszkańców oddaliśmy rekordową kwotę 16 mln złotych. Chcemy by mieszkańcy aktywnie włączyli się w wydawanie tych pieniędzy, oddając swoje głosy - dodał.
Głosowanie, elektroniczne i tradycyjne – papierowe, rozpoczyna się dzisiaj, 1 października. Będzie wyjątkowo proste. Najłatwiej oddać głos przez aplikację internetową. Żeby to zrobić należy wejść na stronę www.bydgoszcz.pl/bbo. Następnie podać swoje dane osobowe i wybrać swoich faworytów. Cała procedura zajmie najwyżej kilka minut, bez potrzeby wychodzenia z domu. Można też skorzystać z tradycyjnej, papierowej karty do głosowania. Po wypełnieniu trzeba ją wrzucić do jednej z kilkudziesięciu urn ustawionych w wielu punktach miasta, np. w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy Gdańskiej 5; Zielonych Arkadach czy w szkołach i młodzieżowych domach kultury. Kartę do głosowania można wydrukować samodzielnie lub odebrać w ratuszu (ul. Jezuicka 1, pok.100a). Głosowanie potrwa do 31 października, do północy. Głosować mogą osoby zamieszkałe w Bydgoszczy, która ukończyły 16 lat.

Jak głosować ?
W tym roku w głosowaniu decydujemy o realizacji projektów w kilku kategoriach. Głosy na poszczególne kategorie są niezależne od siebie. To oznacza, że mamy możliwość jednoczesnego zagłosowania zarówno na projekty osiedlowe, ponadosiedlowe, jak i małe projekty społeczne. W kategorii projektów osiedlowych możemy wybrać nawet kilka zadań do realizacji. Zasada jest prosta: nie możemy przekroczyć kwoty całościowej przeznaczonej na wybrane osiedle. Przykładowo – przy kwocie 200 tys. zł możemy wybrać cztery zadania po 50 tys., dwa po 100 tys., albo jedno za 200 tys. zł. Uwaga! Suma pieniędzy przeznaczonych na każde osiedle jest inna! Natomiast w kolejnej kategorii dotyczących projektów ponadosiedlowych możemy oddać tylko jeden głos. Nie ma znaczenia, na jakie osiedle głosowaliśmy w poprzedniej części. Nowością jest głosowanie na małe projekty społeczne, tutaj także do dyspozycji mamy 1 głos. Bardzo ważne jest by wziąć udział w głosowaniu tylko raz. W przypadku oddania wielu kart do głosowania z tymi samymi danymi Wszystkie głosy będą unieważnione.

Małe projekty społeczne to efekt współpracy z wieloma środowiskami, w tym m.in. Rady ds. Partcypacji Społecznej, czy Młodzieżowej Rady Miasta Bydgoszczy. Jej przedstawiciele podczas konferencji podkreślali, że ważny jest ciągły rozwój programu i zachęcanie do głosowania coraz liczniejszej liczby mieszkańców. – Zaproponowaliśmy małe inicjatywy społeczne i już dzisiaj widzimy, że cieszył się dużym powodzeniem wśród zgłaszających swoje pomysły. Po głosowaniu zobaczymy, czy staną się ciekawą alternatywą w BBO – mówił Jan Kwiatoń.

Na co głosować?
W tym roku bydgoszczanie mają z czego wybierać. Głosować mogą na rekordową liczbę projektów: 244 projekty osiedlowe, 10 projektów ponadosiedlowych oraz 53 małe projekty społeczne. Z tego do realizacji wybierzemy kilkadziesiąt projektów osiedlowych, 2 projekty ponadosiedlowe i 10 projektów społecznych. Najwięcej projektów dotyczy terenów rekreacyjnych (siłownie, place zabaw, boiska, skateparki, ławki, wybiegi dla psów, skwery, ogrody). Druga grupa to inwestycje związane z poprawą infrastruktury drogowej (parkingi, ulice, chodniki, deptaki, dosadzanie drzew, wiaty przystankowe). Popularne w BBO są też pomysły związane z poprawą bezpieczeństwa (kamery monitoringu, poprawa oświetlenia, progi zwalniające). W tym roku pojawiły się też zadania związane z organizowaniem wydarzeń kulturalnych, społecznych i rekreacyjnych. W sumie mieszkańcy mają do rozdysponowania rekordową kwotę 16 mln zł.
Z całą listą zadań na każdym osiedlu można zapoznać się  zapoznać się na stronie  www.bdgbo.pl

Prezentacja z dzisiejszej konferencji prasowej znajduje się TUTAJ. .
Głosujemy: Bydgoski Budżet Obywatelski Głosujemy: Bydgoski Budżet Obywatelski Reviewed by Miasto Bydgoszcz on października 01, 2019 Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.