Zgłoś projekt do BBO

Ruszyła kolejna edycja Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego – w tym roku na program przeznaczono rekordową kwotę 16 mln zł. Nowością są małe projekty społeczne z zakresu m. in. edukacji, ekologii czy kultury. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje propozycje do 12 czerwca.
Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie www.bydgoszcz.pl/bbo
Dzięki Bydgoskiemu Budżetu Obywatelskiego w mieście realizowane są zadania zgłoszone i wybrane przez mieszkańców. 
Nowy Regulamin BBO został ustalony po przeprowadzeniu konsultacji społecznych dotyczących rozwoju programu. Wyniki ankiet zostały przekazane do Rady ds. Partycypacji Społecznej, w skład której wchodzą przedstawiciele m. in. organizacji pozarządowych, Rad Osiedli, Młodzieżowej Rady Miasta czy tez Rady Seniorów. Powołano także specjalny Zespół Roboczy, który podczas kilkunastu spotkań wypracowywał koncepcję zmian w programie BBO.

Efektem tych prac jest klika ważnych zmian, dzięki którym mieszkańcy zrealizują więcej pomysłów. Kolejna zmiana jest to, że większe pieniądze z BBO otrzymały mniejsze osiedla. – Chcieliśmy, żeby Bydgoski Budżet Obywatelski trafiał do wszystkich grup społecznych, także do bydgoskich seniorów, czy też młodzieży. Stąd pomysł na utworzenie małych projektów społecznych – mówi Jan Kwiatoń z Rady ds. Partycypacji Społecznej, przewodniczący Rady Osiedla Nowy Fordon. – Kolejnym naszym celem było wsparcie małych osiedli – dlatego podział środków na projekty osiedlowe zakłada, że 25 proc. zostanie podzielone po równo na każde z 29 bydgoskich osiedli. Reszta – obliczana będzie z uwzględnieniem liczby ludności.

Jakie projekty można zgłaszać?
•    Małe projekty społeczne - ta kategoria została stworzona specjalnie z myślą o młodzieży i bydgoskich seniorach. W ramach małych projektów społecznych będą mogły być zgłaszane działania z zakresu m.in. animacji, aktywizacji społecznej, edukacji, sportu, sztuki, ekologii czy kultury.  Na ten cel przeznaczymy z programu BBO 463 tys. 800 zł.
•    Na projekty osiedlowe przeznaczone jest ponad 12 mln zł, zgodnie z podziałem środków na poszczególne Rady Osiedla (podział na osiedla znajduje się na stronie www.bdgbo.pl.) . Zgłaszany projekt nie może przekroczyć 50 proc. pieniędzy przeznaczonych na dane osiedle, a nie - tak jak to było w poprzednich edycjach - 70 proc. Dzięki temu więcej zadań będzie mogło trafić do realizacji. 
•    Z kolei na projekty ponadosiedlowe przeznaczamy kwotę blisko 3, 5 mln zł. Jeden projekt nie może przekroczyć wartości 1.700.600 zł.

Każdy mieszkaniec (od 16 roku życia) może zgłosić maksymalnie 3 projekty osiedlowe, 3 ponadosiedlowe oraz 3 małe projekty społeczne.

Pomożemy przy zgłaszaniu projektów i pisaniu wniosków

Zaplanowaliśmy spotkania, podczas których mieszkańcy będą mogli – z pomocą pracowników urzędu – wypełnić formularz zgłoszeniowy. Będą też spotkania z udziałem Rad Osiedli, Młodzieżowej Rady Miasta Bydgoszczy czy Rady Seniorów. Ponadto na ulice Bydgoszczy wyjedzie zabytkowy autobus, w którym również będzie można wypełnić formularz zgłoszeniowy. Pomocni będą także ankieterzy, którzy także pojawią się na ulicach Bydgoszczy. Planowane są także warsztaty pisania projektów.

Zgłoś swój projekt – czekamy do 12 czerwca!

Projekty można zgłaszać do 12 czerwca. Wszystkie pomysły zostaną zweryfikowane przez merytoryczne wydziały i jednostki Urzędu Miasta Bydgoszczy.
Z kolei głosowanie trwać będzie przez cały październik. Zadania, które uzyskają największe poparcie bydgoszczan, a jednocześnie będą zgodne z limitami środków przeznaczonych dla poszczególnych kategorii, będą mogły zostać wprowadzone do projektu budżetu miasta na 2020 rok.
Każdy głosujący będzie mógł głosować na:
1)    projekty osiedlowe na jednym wybranym przez siebie osiedlu - do kwoty przeznaczonej na wybrane przez siebie osiedle;
2)    projekty ponadosiedlowe - na jeden wybrany projekt ponadosiedlowy;
3)    małe projekty społeczne – na jeden wybrany mały projekt społeczny

BBO w pigułce:

Jak zgłosić projekt?
Zgłaszanie projektów odbywać się będzie -  jak co roku – za pośrednictwem elektronicznej aplikacji na stronie www.bydgoszcz.pl/bbo oraz papierowo, poprzez wrzucenie formularzy  do urn rozlokowanych w: Urzędzie Miasta Bydgoszczy (ul. Jezuicka 1, ul. Grudziądzka 9-15, ul. Wojska Polskiego 65), centrum handlowym Zielone Arkady (ul. Wojska Polskiego 1) oraz w placówkach oświatowych.
Każdy mieszkaniec Bydgoszczy (który najpóźniej w dniu składania wniosku ukończył 16 lat) może zgłosić maksymalnie 3 projekty osiedlowe, 3 ponadosiedlowe oraz 3 małe projekty społeczne.

Projekty osiedlowe:
- na te projekty przeznaczone jest ponad 12 mln zł, zgodnie z podziałem środków na poszczególne Rady Osiedla – podział na osiedla znajduje się na stronie www.bdgbo.pl.
- zgłaszany projekt osiedlowy nie może przekroczyć 50 proc. pieniędzy przeznaczonych na dane osiedle. Rada Osiedla może – poprzez podjęcie uchwały - zwiększyć ten limit.
Projekty ponadosiedlowe: 
- na te projekty przeznaczono kwotę blisko 3,5 mln zł. Jeden projekt może mieć maksymalnie wartość 1.700.600 zł.
- do projektu muszą zostać dołączone co najmniej 3 uchwały Rad Osiedla z terenu miasta, które popierają projekt.
Małe projekty społeczne:
- na te projekty przeznaczono blisko 500 tys. zł. Pojedynczy projekt nie może przekroczyć 10 proc. środków przeznaczonych na to zadanie, więc maksymalna kwota projektu może wynieść 46.380  zł.
Co nie może być zgłoszone w ramach małych projektów społecznych?
- prywatne rocznice, prywatne jubileusze oraz inne prywatne imprezy okolicznościowe (np. urodziny, rocznice rodzinne), inicjatywy skierowane do bardzo wąskiej, zamkniętej grupy odbiorców (np. uczniów konkretnej placówki oświatowej, konkretnego klubu seniora uniemożliwiającego otwartą rekrutację i dostęp osób spoza określonej grupy), projekty o charakterze komercyjnym (zakładające biletowany wstęp lub pobieranie od uczestników jakichkolwiek opłat), politycznym oraz wyznaniowym, a także o charakterze pomocy doraźnej, socjalno-bytowej bądź niezgodnych z powszechnie obowiązującym prawem. 

UWAGA: na etapie zgłaszania projektów nie jest wymagane zbieranie listy poparcia mieszkańców. W sytuacji, gdy tożsamy projekt został zgłoszony przez kilku mieszkańców, projektodawcą właściwym do kontaktu w sprawach dotyczących projektu jest osoba, która zgłosiła projekt najwcześniej.

Warto wiedzieć:
Pracownicy Urzędu Miasta Bydgoszczy udzielają informacji w sprawach dotyczących realizacji inwestycji zgłoszonych przez mieszkańców w ramach programu Bydgoski Budżet Obywatelski. Napisz na adres budzetobywatelski@um.bydgoszcz.pl
Jeśli podczas składania swojego wniosku masz wątpliwości,  skontaktuj się z pracownikami Urzędu Miasta. Lista osób do kontaktu dostępna jest TUTAJ.
Pliki do pobrania:
- Osiedla w Bydgoszczy – mapa
- Formularz zgłoszeniowy w WORD (POBIERZ)
- Zarządzenie (POBIERZ)
- Plakat
- Podział środków na osiedlach dostępny jest TUTAJ (kliknij) 
- kontakt do Rad Osiedli 
- wzór Uchwały Rady Osiedla o zgłoszonych projektach osiedlowych
- wzór Uchwały Rady Osiedla o zgłoszonych projektach ponadosiedlowych
- wzór Uchwały Rady Osiedla o zgłoszonych projektach osiedlowych tzw. Uchwała 50%
- wzór Uchwały Rady Osiedla z terenu danego Osiedla których odległość jest mniejsza niż 200 m.

Zgłoś projekt do BBO Zgłoś projekt do BBO Reviewed by Miasto Bydgoszcz on kwietnia 29, 2019 Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.