Walczymy ze smogiem. Zapraszamy na konsultacje.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców Bydgoszczy do wzięcia udziału w konsultacjach dotyczących walki ze smogiem. 11 lutego w ratuszu odbędzie się spotkanie z mieszkańcami. Przyjdź i zgłoś swoje propozycje jak skutecznie ograniczać niską emisję.

11 lutego (poniedziałek) odbędzie się spotkanie w sprawie konsultacji projektu  tzw. „uchwały antysmogowej”. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w spotkaniu. Będzie to idealna okazja do zgłaszania swoich propozycji i uwag do proponowanego dokumentu. Organizatorem spotkania jest Urząd Marszałkowski w Toruniu. Zgodnie z przepisami prawa to sejmik województwa jest kompetentny do wprowadzenia uchwały antysmogowej. W spotkaniu wezmą również udział przedstawiciele urzędu miasta Bydgoszczy. Odpowiedzą na ewentualne pytania dotyczące możliwości dofinansowania wymiany pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła.
Spotkanie odbędzie się: 11 lutego /poniedziałek/ godz. 11.00, Sala Sesyjna, Ratusz, ul. Jezuicka 1
Organizatorem spotkania jest Urząd Marszałkowski w Toruniu.

Projekt uchwały znajduje się TUTAJ.
Kwestia ochrony powietrza i walki z niską emisją tzw. smogiem to priorytet dla miasta. By zwiększyć świadomość bydgoszczan jakim powietrzem oddychają w swoim najbliższym otoczeniu uruchomiono platformę informacyjno – edukacyjną w postaci mapy oceniającej aktualny stan powietrza w mieście. Dzięki niej można sprawdzić stan jakości powietrza na terenie całego miasta. Na portalu znajdziemy również informacje związane z programami i akcjami dotyczącymi walki ze smogiem. Mapa Jakości Powietrza przedstawia stężenia godzinowe pyłu PM10, PM2,5 w µg/m3. Oznacza to, że mieszkańcy na bieżąco mogą śledzić stan jakości powietrza w swojej najbliższej okolicy. Mapa jest dostępna pod adresem: https://walkazesmogiembydgoszcz.ekostrateg.com

Osoby zainteresowane wymianą pieca węglowego zachęcamy do zapoznania się z możliwościami dofinansowania takiej wymiany na ekologiczne źródło ciepła.  Aktualnie można starać się o dofinansowanie z dwóch źródeł:
Miejski program dofinansowania na wymianę ogrzewania węglowego na ekologiczne. Więcej informacji TUTAJ.
Program „Czyste Powietrze”– w trosce o zdrowie, klimat i środowisko. Więcej informacji znajduje się TUTAJ.

Jednocześnie przypominamy, że spalanie odpadów na terenie nieruchomości grozi grzywną do 500 zł, a jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu nawet do 5 tys. zł. Dotyczy to również spalania odpadów (śmieci) w domowych paleniskach. Pamiętajmy o tym, że spalając śmieci (szczególnie tworzywa sztuczne, gumę itp.) narażamy również zdrowie własne, swojej rodziny a także sąsiadów.
Sezon grzewczy co roku wiąże się ze zdecydowanym wzrostem zgłoszeń mieszkańców dotyczących dymiących kominów. Sam dym nie jest jednak równoznaczny z popełnieniem wykroczenia przez właściciela domu lub mieszkania. Zabronione jest bowiem spalanie odpadów na terenie nieruchomości. Dym zaś powodować może również paliwo niskiej jakości, przestarzałe lub w złym stanie kotły CO.
Walczymy ze smogiem. Zapraszamy na konsultacje. Walczymy ze smogiem. Zapraszamy na konsultacje. Reviewed by Miasto Bydgoszcz on lutego 06, 2019 Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.