Jak najlepiej wykorzystać halę targową? Rozpoczynamy konsultacjeWe wtorek (3 kwietnia) rozpoczęły się konsultacje społeczne związane z określeniem nowych funkcji hali targowej. Na pomysły mieszkańców czekamy do 30 kwietnia.

Kawiarnie, restauracje, artystyczna galeria, kwiaciarnie czy stoiska z produktami regionalnymi nie wyczerpują możliwości zagospodarowania zabytkowego gmachu po remoncie. A Ty, co widziałbyś we wnętrzach hali?

Wiekowa hala wróciła pod skrzydła miasta z końcem 2016 roku. W ubiegłym roku rozpoczęliśmy przygotowania do jej remontu. Jednocześnie chcemy określić sposób wykorzystania wyjątkowego gmachu w salonie miasta. Szukamy rozwiązań, które tchną w halę drugie życie. Zależy nam, by obiekt budował markę Bydgoszczy i stał się atrakcyjnym miejscem zarówno dla bydgoszczan, jak i turystów. W „Bydgoskiej Burzy Mózgów” może wziąć udział każdy. Pomysły można zgłaszać poprzez stronę www.bydgoszcz.pl/halatargowa lub wypełniając okolicznościową pocztówkę dostępną w siedzibach urzędu. Wypełnioną pocztówkę będzie można wrzucić do dedykowanej konsultacjom urny.

Pocztówki dostępne są w Urzędzie Miasta (ul. Jezuicka 1 i Grudziądzka 9-15), Punkcie Obsługi Mieszkańców w galerii Zielone Arkady oraz w Biurze Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi (ul. Wojska Polskiego 65).

Spacer, który się nie powtórzy

Liczymy, że inspiracją do udziału w konsultacjach będzie jedyny w swoim rodzaju spacer badawczy. Organizujemy go w niedzielę (15 kwietnia) o godzinie 11. To doskonała okazja na spędzenie wolnego południa w zabytkowym gmachu, poznanie jego historii i zrozumienie, jak ważną rolę odgrywał w życiu miasta. Do dyspozycji bydgoszczan będą między innymi pracownicy Biuro Konserwatora Zabytków i Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Uczestnicy spaceru otrzymają też okolicznościową pocztówkę, na której będzie można umieścić swoje propozycje zagospodarowania wnętrz budynku.

Zrób zdjęcie, pomóż stworzyć galerię

Niebawem rozpocznie się też  konkurs na najpiękniejsze zdjęcia hali targowej. Wykorzystamy je na stronach miasta oraz w trakcie kolejnych wydarzeń związanych z zagospodarowaniem tego miejsca. Część z nich będzie wystawiona we wnętrzach hali. Na autorów najciekawszych prac czekają wartościowe nagrody.

Masz pomysł? Stwórz  swój projekt

Halę targową na kreślarskie deski wezmą też studenci Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Przy współpracy z plastykiem miasta powstaną prace dotyczące zabytkowego gmachu, które również będą mogły być wykorzystywane w trakcie aranżacji gmachu. Autorzy najciekawszych koncepcji również mogą liczyć na nagrody.


Historia hali targowej w pigułce
• 1904 – rozpoczęcie budowy, którą prowadziły wyłącznie miejscowe firmy i rzemieślnicy. Budowla miała podnieść standardy higieniczne w handlu  artykułami spożywczymi
• 1906 – otwarcie hali z 96 stoiskami. Od strony ul. Podwale znajdowały się też mieszkanie dla inspektora hali, gabinet lekarza weterynarii i komisariat policji. Wewnątrz stworzono miejsce dla 96 stoisk
• 1924 – zarządzanie hala przejmuje Dyrekcja Rzeźni Miejskiej. Było wówczas 66 jatek (stoisk z mięsem)  i 14 stoisk z basenami dla ryb. W piwnicy sprzedawano drób i nabiał
• 2010 – zakończenie przez poprzedniego właściciela obiektu BSS „Społem”  remontu elewacji. Odnowiono wówczas m.in. kartusz z herbem Bydgoszczy
• 2016 – przejęcie obiektu przez miasto i rozpoczęcie działań związanych z rewitalizacją gmachu (ekspertyzy, a następnie projekt budowlany)
Jak najlepiej wykorzystać halę targową? Rozpoczynamy konsultacje Jak najlepiej wykorzystać halę targową? Rozpoczynamy konsultacje Reviewed by Unknown on kwietnia 03, 2018 Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.