Dostępne i bezpieczne rondo Jagiellonów – czas na konsultacje

We wtorek (18 kwietnia) rozpoczną się konsultacje społeczne związane z planami przebudowy ronda Jagiellonów w celu umożliwienia dostępu do niego osobom z niepełnosprawnościami. Projektant po wielu analizach i uzgodnieniach rekomenduje między innymi dobudowanie wind do wejść oraz wyznaczenie pasów rowerowych. Dokumentacja zakłada więcej zieleni a także odnowienie przestrzeni pod rondem.


- Rondo Jagiellonów to najważniejszy komunikacyjny węzeł w mieście – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. –Został zaprojektowany pół wieku temu, kiedy nie uwzględniano miedzy innymi potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz bezpieczeństwa rowerzystów. Naprawimy ten błąd. Dodatkowo, tam gdzie to możliwe, wprowadzimy więcej zieleni i zadbamy o estetykę podziemnego przejścia. Cały czas pracujemy nad poprawą dostępności transportu publicznego. Po rządowych cięciach w finansowaniu samorządów to trudne zadanie. Jednak dzięki  funduszom europejskim możemy jeszcze realizować  część tak ambitnych zadań, które wyznaczyliśmy w ostatnich latach. Przed nami również zakupy kolejnych tramwajów, które pozwolą dokończyć całkowitą wymianę tych pojazdów.

Jak zmieni się rondo?

W ramach opracowanej koncepcji projektowej zakłada się wykonanie ośmiu wind, po jednej w każdej ćwiartce skrzyżowania oraz na każdy peron tramwajowy, które zapewnią pełny dostęp do przejścia podziemnego osobom z niepełnosprawnościami. Kabiny mają umożliwiać także swobodny transport rowerów czy wózków dziecięcych.

Dla bezpieczeństwa skorygowane zostaną jezdnie na wszystkich wlotach i wylotach skrzyżowania. Na każdym dojeździe do ronda wytyczone będą po trzy pasy ruchu.  

Projektowane są  dodatkowe wyjścia w postaci schodów na perony tramwajowe po wschodniej stronie skrzyżowania. Ułatwi to w przyszłości wprowadzanie zmian w siatce połączeń na przykład kursowanie linii od strony dworca PKS w kierunku Szwederowa.

Nad schodami prowadzącymi do przejścia podziemnego zaplanowano zadaszenia ze szklanymi okładzinami i załamaniami konstrukcji, poza zadaszeniami na peronach tramwajowych, gdzie założono proste rozwiązania.

Przewiduje się remont istniejących schodów oraz samego przejścia podziemnego wraz ze zmianą zagospodarowania jego przestrzeni. Obszar skrzyżowania zostanie uporządkowany architektonicznie oraz uzupełniony o elementy zieleni.

Nowością będzie wyznaczenie pasów dla rowerzystów na ciągu wzdłuż ul. Jagiellońskiej. Poprawi to bezpieczeństwo tej grupy uczestników ruchu. Projektanci po uzgodnieniach i rozmowach z organizacjami społecznymi oraz przedstawicielami miejskich wydziałów już na wstępnym etapie znacznie rozszerzyli zakres opracowania. Umożliwi to na przykład połączenie nowej infrastruktury na rondzie ze zrealizowanymi lub trwającymi zadaniami wokół tego węzła komunikacyjnego, na przykład dowiązanie się do traktu spacerowego w kierunku bulwarów.

Ważny głos ekspertów

Do koncepcję przygotowanej przez specjalistów już na etapie wstępnych prac  wprowadzane były między innymi  pierwsze uwagi:
  • Rady ds. Estetyki
  • Zespołu ds. Polityki Rowerowej
  • Miejskich jednostek

Czas na konsultacje

Głównym celem koncepcji przebudowy jest zapewnienie dostępu do komunikacyjnego węzła osobom z niepełnosprawnościami. Oprócz opinii ekspertów zależy nam na uwagach bydgoszczan. Konsultacje społeczne odbędą się w dniach 18 kwietnia – 9 maja br. Mają zasięg ogólnomiejski, są skierowane do wszystkich mieszkańców Bydgoszczy.


Opinie będzie można wyrazić za pomocą karty konsultacyjnej dostępnej na stronie www.bydgoszcz.pl/rondo. W ramach konsultacji odbędzie się również spacer badawczy z udziałem projektanta i pracowników miasta. Będzie to okazja do uzyskania dodatkowych informacji. Już teraz zapraszamy do wysyłania pytań na adres: konsultacje@um.bydgoszcz.pl.

Planowane jest również spotkanie konsultacyjno-informacyjne w trybie on-line. O opinie poprosimy Radę Osiedla Bocianowo- Stare Miasto- Śródmieście oraz stowarzyszenia reprezentujące pieszych, rowerzystów i pasażerów komunikacji miejskiej, osoby z niepełnosprawnościami oraz seniorów.

Narzędzia konsultacyjne:
•    karta konsultacyjna dostępna na stronie www.bydgoszcz.pl/rondo
• spotkanie online 24 kwietnia godz. 16.30 na stronie fb– pytania przesyłamy na konsultacje@um.bydgoszcz.pl
•    spacer badawczy  8 maja godz. 16.30, Rondo Jagiellonów.

Pomogą nam unijne fundusze

Zakończenie prac nad koncepcją planowane jest jeszcze w tym roku. Kolejnym krokiem będzie zlecenie prac projektowych i uzyskanie niezbędnych zezwoleń. Na prace budowlane planujemy wykorzystać między innymi Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS). Wartość unijnego dofinansowania na ten cel szacowana jest na ponad 27 mln zł.  Warto wiedzieć:


Rondo Jagiellonów w obecnym kształcie z przejściami podziemnymi powstało blisko 50 lat temu. Uroczyście otworzono je 22 lipca 1974 roku. Wówczas nosiło nazwę „XXX-lecia PRL-u”. Skrzyżowanie z ruchem okrężnym na połączeniu ulic  Jagiellońskiej, Bernardyńskiej i 3 Maja to jeden z największych węzłów komunikacyjnych w mieście – przez rondo przejeżdżają bowiem niemal wszystkie bydgoskie linie tramwajowe oraz kilka linii autobusowych. Największym mankamentem konstrukcji  są bariery architektoniczne utrudniające poruszanie się między innymi osobom z niepełnosprawnościami.

Materiały do pobrania:
 

Dostępne i bezpieczne rondo Jagiellonów – czas na konsultacje Dostępne i bezpieczne rondo Jagiellonów – czas na konsultacje Reviewed by Miasto Bydgoszcz on kwietnia 11, 2023 Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.