ProjektujeMY nowe torowiska. Dodatkowe tory w Lesie Gdańskim

W ramach prac nad koncepcjami rozbudowy torowisk w Bydgoszczy projektanci zaplanowali również unowocześnienie pętli w Lesie Gdańskim. Do końca lutego trwają konsultacje. W ramach innego zadania w jej sąsiedztwie powstanie parking P+R. W ubiegłym roku oddaliśmy do użytku buspas wzdłuż ul. Gdańskiej.

Obecnie do pętli Las Gdański docierają trzy linie tramwajowe (nr 1, 2 i 10). Dwa perony dla osób wsiadających utrudniają koordynację odjazdów poszczególnych linii. Stąd w ramach prac nad koncepcją rozwoju sieci tramwajowej zleciliśmy opracowanie planu rozbudowy tej pętli. Zrealizowała je firma Databout sp. z o.o., z którą podpisana została umowa. Warto podkreślić, że jednym z kryteriów wyboru tego wykonawcy było duże doświadczenie zespołu projektowego. Firma od ponad 20 lat zajmuje się zarządzaniem wielodyscyplinarnymi projektami społeczno-gospodarczymi i infrastrukturalnymi. Z końcem ubiegłego roku przekazała ona wstępne opracowania, które poddajemy pod konsultacje społeczne. Zależy nam na przeanalizowaniu opinii mieszkańców na tak wczesnym etapie.

Nowe tory, chodniki i przejścia

Koncepcja przygotowana przez zespół projektantów z firmy Databout sp. z o.o. zakłada m.in. wyposażenie pętli w dodatkowy tor peronowy dla osób wysiadających oraz dodatkowy tor peronowy dla wsiadających do pojazdów komunikacji zbiorowej. Opracowanie uwzględnia przebudowę części chodnika oraz ścieżki rowerowej po zachodniej stronie ulicy Gdańskiej i dostosowanie jej do istniejącej infrastruktury oraz budowę chodników wokół pętli. Wzdłuż ulicy Rekreacyjnej zostanie wybudowany chodnik o szerokości 4m zakończony przejściem dla pieszych.


Wygodne przesiadki

Wcześniej u zbiegu ulic Gdańskiej i Rekreacyjnej wybudowany zostanie nowy parking. Będzie on częścią systemu Park&Ride i pomieści około 125 pojazdów. Pozwoli przede wszystkim mieszkańcom miejscowości położonych w północnej części Metropolii Bydgoszcz wygodnie zaparkować i kontynuować podróż do centrum tramwajem. Ta inwestycja jest już realizowana w trybie zaprojektuj i wybuduj. Wykonawca zakończył prace projektowe i złożony został wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Warto podkreślić, że z myślą o wzmocnieniu atrakcyjności komunikacji publicznej w tej części miasta w ubiegłym roku ulica Gdańska została rozbudowana o dodatkowy buspas. Równocześnie wyposażono ją w szereg elementów poprawiających bezpieczeństwo i zmodernizowano pętlę autobusową Myślęcinek. Obie inwestycje trafiły do realizacji dzięki unijnemu dofinansowaniu.Czekamy na opinie

Konsultacje trwają do 28 lutego br. Mają zasięg ogólnomiejski, skierowany do wszystkich mieszkańców Bydgoszczy. Swoje opinie mieszkańcy mogą wyrazić za pomocą karty konsultacyjnej dostępnej na stronie www.bydgoszcz.pl/tramwaje lub przekazać na adres ZDMiKP (ul. Toruńska 174a, 85-844 Bydgoszcz). Dodatkowo odbyło się spotkanie on-line dla mieszkańców na profilu Bydgoskie Konsultacje na Facebooku: www.facebook.com/bydgoskiekonsultacje.

Wszystkie uwagi bydgoszczan sprawdzą projektanci i pracownicy ZDMiKP. Zaakceptowane pomysły zostaną ujęte w koncepcji lub będą wprowadzane na etapie sporządzania projektu budowlano-wykonawczego. Będziemy rozmawiać również ze Stowarzyszeniem na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Bydgoszczy oraz  z radami osiedli, przez które wytyczono nowe trasy tramwajowe.

Wielowariantowe koncepcje, określają najbardziej potrzebne inwestycje i najlepsze rozwiązania z punktu widzenia społecznego, transportowego, ekonomicznego, przestrzennego i środowiskowego. Są też podstawą przy składaniu wniosków o dofinansowanie ze środków unijnych. To, jaka część zadań trafi do realizacji, będzie uzależnione między innymi od dostępności środków na inwestycje.

W ramach prac planistycznych proponowane jest utworzenie następujących tras tramwajowych:

    Trasa tramwajowa wzdłuż ulicy L. Solskiego – Pięknej – Szubińskiej – Kruszwickiej (I etap od ronda Kujawskiego do Bielickiej, II etap od Bielickiej do ronda Grunwaldzkiego)
    Trasa tramwajowa wzdłuż ulicy Artyleryjskiej
    Trasa tramwajowa wzdłuż ulicy Chocimskiej i Nowoświeckiej
    Trasa tramwajowa od pętli Bielawy wzdłuż ul. Chodkiewicza i al. S. Wyszyńskiego
    Rozbudowa pętli tramwajowej „Las Gdański”

Uwagi do 28 lutego można zgłaszać na stronie www.bydgoszcz.pl/tramwaje- tam również szczegóły i cała dokumentacja.
 

ProjektujeMY nowe torowiska. Dodatkowe tory w Lesie Gdańskim ProjektujeMY nowe torowiska. Dodatkowe tory w Lesie Gdańskim Reviewed by Miasto Bydgoszcz on lutego 23, 2021 Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.