Jakie bilety czasowe w komunikacji miejskiej w Bydgoszczy?
Jakie bilety czasowe w komunikacji miejskiej w Bydgoszczy?

Link do ankiety konsultacyjnej (kliknij): www.bydgoszcz.pl/bilety

Kiedy? 1– 31 marca 2019 r.
Kto może brać udział w konsultacjach? Konsultacje mają zasięg ogólnomiejski. Mogą wziąć w nich udział wszyscy mieszkańcy Bydgoszczy.
Więcej informacji na stronie:
www.bydgoskiekonsultacje.pl 
Wypełnij ankietę elektronicznie w dniach 1-31 marca na
www.bydgoszcz.pl/bilety

Po co konsultacje społeczne?

Oferta biletów komunikacji publicznej ma zasadniczy wpływ na funkcjonowanie transportu zbiorowego w mieście. Chcemy poznać oczekiwania mieszkańców tak, aby korzystali z komunikacji miejskiej w sposób bezproblemowy i wygodny.
Konsultacje społeczne w sprawie biletów czasowych w Bydgoszczy nie są przeprowadzane w celu zmiany cen biletów komunikacji miejskiej w Bydgoszczy.W konsultacjach społecznych chcemy zapytać bydgoszczan o wprowadzenie do oferty dodatkowych biletów czasowych. Celem konsultacji jest poznanie ich opinii na temat dotychczasowego systemu i potrzeb.
W ankiecie w dniach 1-31 marca zapytamy m.in.- jakie bilety czasowe należy wprowadzić
- o czas podróży mieszkańców
- liczbę przesiadek
Celem konsultacji jest zaktualizowanie wspólnie z mieszkańcami, jak najwygodniejszego – zdaniem bydgoszczan – modelu funkcjonowania biletów czasowych.
Mieszkańcy będą mogli wybrać jeden z 2 modeli:
- wprowadzenie biletów czasowych, z czego jeden z biletów czasowych pełnić będzie funkcję biletu jednorazowego (jednoprzejazdowego) – taki model skutkować będzie wycofaniem dotychczasowego biletu jednorazowego.
- wprowadzenie biletów czasowych oraz pozostawienie funkcjonującego biletu jednorazowego (jednoprzejazdowego).
Mieszkańcy będą mogli zgłosić dodatkowe uwagi i wskazać inne możliwe rozwiązania.
W ramach konsultacji prowadzony będzie mobilny punkt konsultacyjny. Na ulicach Bydgoszczy zapytamy mieszkańców o jak najlepsze dla nich rozwiązania.

Bilety komunikacji miejskiej w Bydgoszczy – stan aktualny
Aktualnie dwie grupy: jednorazowe i czasowe.
Bilety jednorazowe - uprawniają do jednego przejazdu na wybranej trasie.
Bilety czasowe - od momentu skasowania uprawniają do nieograniczonej liczby przejazdów w czasie oznaczonym na bilecie.
 Bilety czasowe w Bydgoszczy (stan aktualny):
  • bilet godzinny - ważny przez 60 minut na wszystkich liniach dziennych i nocnych – stosuje się tylko w I strefie biletowej.
  •  bilet dobowy – ważny przez 24 godziny na wszystkich liniach dziennych i nocnych w I i II strefie biletowej.
  • bilet 5–dobowy  - ważny przez 120 godzin na wszystkich liniach dziennych i nocnych w I i II strefie biletowej.
  • bilet 1-dniowy rodzinny – ważny na wszystkich liniach dziennych, w czasie liczonym od momentu skasowania w pierwszym pojeździe do ostatniego kursu w danym dniu. Bilet uprawnia do przejazdu obojga lub jednego rodzica z co najmniej jednym dzieckiem w wieku od 4 do 16 lat.
Jak jest w innych miastach?  Przykładowe rozwiązania

Szczecin
Bilety czasowe: 15, 30, 60, 120 min.
Poznań
Bilety czasowe: 10, 40 min. (jednocześnie  bilet jednoprzejazdowy)
Kraków
Bilet jednorazowy jedno lub dwu przejazdowy,
bilety czasowe: 20, 40, 60, 90 min.
Lublin
Bilety czasowe: 30 min. (jednocześnie  bilet jednoprzejazdowy), 60 min.
 
Miastem, które w swojej ofercie przygotowało dla pasażerów wyłącznie bilety czasowe jest Szczecin. Bilet ten ważny jest przez określony czas (oznaczony na bilecie) od momentu skasowania. Pasażer może korzystać z niego zarówno na liniach dziennych jak i nocnych, z możliwością przesiadek. Są to bilety 15, 30, 60 i 120 minutowe na liniach zwykłych oraz 15, 30 i 60 minutowe na liniach pospiesznych.
Miastem z biletami czasowymi (w którym jeden z biletów czasowych jest także biletem jednoprzejazdowym) jest Poznań. Tam można kupić bilet uprawniający do przejazdu do 10 min. i do 40 min. Pasażer, który kupił bilet 40-min. może podróżować komunikacją miejską do 40 min. z przesiadkami bądź skasować bilet i jechać jedną trasą jak na bilecie jednoprzejazdowym. Ponadto w ofercie Poznania znajduje się bilet dobowy bądź 7-dobowy oraz 24 i 48 – godzinny.
Miasta, w których jednocześnie funkcjonują bilety jednoprzejazdowe i czasowe to Lublin i Kraków. W Lublinie pasażerowie skorzystać mogą z biletów czasowych 30-min.  (bilet pełni też funkcję jednoprzejazdowego), 60-min, 2, 12, 120- godzinnych. W Krakowie jest możliwość kupienia biletów jednorazowych na jeden lub dwa przejazdy. Bilety czasowe można kupić na 20, 40, 60 lub 90 min. Na dłuższe podróże można wybrać bilet: 24, 48, 72 – godzinny lub tygodniowy.

link do ankiety konsultacyjnej (kliknij): www.bydgoszcz.pl/bilety

Zarządzenie
Plakat (POBIERZ)
Plakat edukacyjny (POBIERZ)
Ankiety do pobrania w formacie WORD (POBIERZ) 

Plakaty można odbierać w Ratuszu (wejście od ul. Niedźwiedziej) piętro I/pokój nr 103A


Korzystasz z komunikacji miejskiej? Podziel się z nami swoją opinią! W dniach 1-31 marca 2019 r. wypełnij ankietę elektronicznie na stronie www.bydgoszcz.pl/bilety lub wrzuć papierową wersję do urny. Czekamy na Twoją opinię!
Jakie bilety czasowe w komunikacji miejskiej w Bydgoszczy? Jakie bilety czasowe w komunikacji miejskiej w Bydgoszczy? Reviewed by Unknown on lutego 20, 2019 Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.