Budowa zachodniej pierzei Starego Rynku

Zabudowania z charakterystycznym pojezuickim kościołem z dwiema wieżami zostały rozebrane w czasie okupacji niemieckiej w 1940 roku. Wraz ze świątynią z XVII wieku zniknęły też sąsiednie kamienice. Hitlerowcy planowali wzniesienie w tym miejscu nowego ratusza. Zorganizowany został wówczas pierwszy konkurs architektoniczny. Po wojnie w miejscu zabudowań urządzono skwer z zielenią. W 1967 roku ogłoszono konkurs na wzniesienie w tym miejscu Muzeum Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej. Do realizacji nie doszło.

W latach 80. XX wieku pojawiły się pierwsze pomysły związane z odbudową zachodniej pierzei w historycznym kształcie. W 2009 roku zorganizowano kolejny konkurs na zabudowę pierzei. Zwycięskiego projektu z nowoczesną formą zabudowań i nawiązaniami do historycznych podziałów również nie wcielono w życie. Przez wielu był oceniany jako kontrowersyjny. 

Obecnie Stary Rynek ma zachwiane proporcje. W ocenie wielu urbanistów powinien odzyskać zachodnią pierzeję kosztem likwidacji istniejącego skweru. W ostatnich latach w przestrzeni publicznej dyskutowano m.in. o pomyśle odtworzenia historycznej fasady oraz stworzenia ogrodów zimowych.

W pierwszej kolejności bydgoszczanie będą mogli wskazać, czy to zadanie jest jednym z inwestycyjnych priorytetów na najbliższe lata. Sposób, w jaki zabudowana powinna być ta część śródmieścia będzie przedmiotem odrębnych konsultacji z udziałem mieszkańców i środowisk zabiegających od lat o odbudowę pierzei. Umieszczenie zachodniej pierzei na liście priorytetów nie rozstrzyga, czy będzie to zabudowa historyczna czy nowoczesna. Szacowany koszt będzie można określić po przygotowaniu wstępnej dokumentacji. 


 

Budowa zachodniej pierzei Starego Rynku  Budowa zachodniej pierzei Starego Rynku Reviewed by Miasto Bydgoszcz on marca 21, 2021 Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.